מה הקשר של חוטב עצים סקנדינבי ליכולת השכנוע שלך?


שלום חברים,

בפעם האחרונה עסקתי בשילוב רגשות מהעבר לצורך השפעה והיום אני הולך לספר לך סיפורים. כן סיפורים, כי סיפור טוב יעשה גם בשבילך את העבודה. במיוחד כשרצית שמישהו חשוב יבין לבד את מה שהוא צריך להבין.

לפני כמה שנים כמנהל שיווק בפסגות  נפגשתי עם הרבה אנשים טובים. היינו מתיישבים, משוחחים, שותים מים או קפה ואז מתחילים לחפור בניירות הפיננסיים ( מהבנק, מבית ההשקעות ומקרן הפנסיה ).

במקרים רבים אותם אנשים טובים לא היו מרוצים מהשירות שקיבלו או מהרווחיות שלהם ( זה המזל שלי כמובן כי אם המצב היה שונה לא הייתי מגיע). בחלק גדול מהמקרים אותם אנשים טובים רצו לעשות שינוי אבל לא רצו שיגיע אליהם הביתה אדם חיצוני שיגיד בדיוק מה הם חייבים לעשות.

באותה תקופה הגעתי למסקנה שאני צריך משהו נוסף מעבר לכלים שהיו לי ובאמת הלכתי ללמוד כיצד ליצור תהליכי תקשורת אפקטיבית.  אני זוכר שישבתי בכיתה, עם עוד 7 תלמידים ולמדנו על דברים מדהימים כמו איך המוח עובד ואיך לדבר בצורה שיבינו אותנו טוב יותר. כשהתקדם הקורס הגענו לשלב שבו הסבירו לנו איך לשלב סיפורים ומטאפורות בשיחה.

הבנתי שיש פה משהו.

סיפרו לנו על חוטב עצים צעיר שמאוד רצה להיות החוטב הטוב ביותר בעולם. הוא התחיל להשתתף בתחרויות וניצח בכולן עד שיום אחד שמע על עציםחוטב עצים זקן, שגר בלב יער , עמוק בלב יער שירוק תמיד אי שם בסקנדינביה הרחוקה אמרו לו שהוא החוטב הטוב ביותר בעולם. החוטב הצעיר מיד אסף צידה ויצא לדרך.

הוא עבר שלושה שבועות של מסע מפרך עד שהגיע ליער ועמוק בתוכו קרחת יער. שם ישב החוטב הזקן שמיד שאל "בני, מה מביא אותך ליער שלי". הצעיר סיפר ששמע שכדי להיות החוטב הטוב בעולם הוא צריך לנצח אותו בתחרות. הזקן שמע והסכים.

הם נערכו והתחילו לחטוב במרץ. עברה שעה והחוטב הצעיר הסתובב אחורה כדי לראות איך הזקן מתקדם. החוטב ראה את הזקן יושב על גזע עץ ונח. המשיך לחטוב במרץ וכעבור עוד שעה שוב הביט אחורה ושוב החוטב ישב על גזע העץ.

בשלב הזה הצעיר כבר התחיל להיות מאוד בטוח בעצמו, נמלא אנרגיה והמשיך במרץ עד לסיום התחרות. כשסיים מיהר לרוץ אל הזקן. החוטב הצעיר רצה לחגוג את נצחונו ואז נעצר במקום .

להפתעתו הערמה של הזקן הייתה גבוהה בהרבה מהערמה שלו.

הוא שאל מיד " איך זה יכול להיות?  אתה כל הזמן ישבת לנוח והייתי בטוח שאתה עייף" . הזקן צחק ואמר לו "בזמן שאתה השקעת המון כוח ואנרגיה כדי לחטוב אני זכרתי להשחיז את הגרזן".

החוטב הצעיר צחק ואמר "עכשיו אני מבין למה אמרו לי שכדי להיות הטוב ביותר אני צריך ללמוד ממך".

אחרי ששמענו את הסיפור עברנו על כמה מהיתרונות של העברת מסר בתוך סיפור:

  1. אם הסיפור מעניין אנשים ימשיכו לשמוע אותו ואת כל המסרים בתוכו עד הסוף.
  2. אם הסיפור מעניין אנשים יזכרו אותו ואת המידע ששולב בתוכו בהצלחה.
  3. אם היה מסר סמוי בתוך הסיפור אנשים יכולים להבין אותו לבד.
  4. לשמוע סיפור מזכיר לנו את הילדות בה הכול היה יותר פשוט ואפשרי.
  5. לשמוע סיפור זה לא מאיים כמו לקבל הנחיות או עצות.
  6. בתוך סיפור אנשים יבינו את מה שהם צריכים להבין ולא מה שנכון עבורך.
  7. סיפורים מעניינים אפשר לספר לילדים, למשפחה, לחברים ולכולם.

עם הידע החדש הזה אצתי רצתי הביתה ולמחרת כבר היו לי כמה סיפורים מרתקים לספר ללקוחות שלי. אני לא אספר על ההצלחות שהיו לי אני רק יכול להגיד שזה עובד וזה פרקטי. אנשים הם פשוט חכמים ומבינים הרבה יותר טוב כשנותנים להם את האפשרות ולא דוחפים.

אז אם גם אתם, ואני בטוח שהבנתם, שמחתם לקבל פרספקטיבה חדשה על סיפור סיפורים, שתפו את החברים כדי שגם הם ייהנו.


אודות אייל רחוביצקי

שלום, שמי אייל רחוביצקי, אני מרצה ומאמן בתחומי מכירות, תקשורת עסקית, תהליכי השפעה ושכנוע והתפתחות אישית ומוסמך כ: NLP Trainer & Master Practitioner במשך שנים רבות עסקתי במכירות, יועץ וניהול במגון משרות. אם מעניין אותך לדעת כיצד לקרוא אנשים בצורה עמוקה, ליצור תקשורת פתוחה וחיובית במהירות ולדעת להעביר מסרים ברורים כך שיבינו בדיוק את המסר. תתקשר יש לנו על מה לדבר 054-7405313

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *