זה היה אירוע בלתי נשכח! איך זה קרה ואיך אפשר לשכוח מזה?


שלום לכולם,

בשבוע שעבר סיפרתי לכם על משמעויות זווית הראיה ואיך זווית ראיה מרוחקת יכולה לשנות משמעויות ופירושים.

היום אני אדבר על משמעות הזיכרון, מדוע אירועים מסוימים נשמרים טוב מאחרים ואיך ניתן לשכוח אירוע טראומטי.

למה חשוב להבין איך חוויות נקלטות ומה משמר אותן?

לכולנו יש חוויות אותן אנחנו רוצים לשמר.  אסביר איך ניתן לחזק אותן.

לרוב האנשים יש חוויות אותן הם מעוניינים לשים בצד, למשל, אירועים בהם נפגעו. בכל פעם שהם נזכרים באותן חוויות, הם נפגעים מחדש.

אתחיל בדוגמה קטנה: בהכשרות מדריכים ומרצים מסבירים שעל מידע חשוב  צריך לחזור שלוש פעמים כדי שיוטמע היטב בזיכרון. עובדה זו נכונה, ומסיבה מאוד פשוטה, הזיכרון שלנו מקובע במערכת העצבית שלנו ובכל פעם שאנחנו ניגשים לאותו רעיון אנחנו מחזקים אותו.

בנוסף, בכל פעם שניגש אל הזיכרון תוך למידת המידע  בהקשר שונה עם הקשרים רעיוניים שונים, הרעיון יתקשר ליותר עקרונות שאנחנו כבר יודעים ולכן יתחזק.

דרך נוספת לחזק רעיון הוא להדגיש את החשיבות שלו ע"י הפעלת רגש.

בדרך כלל מספיק להגיד לתלמידים: "שימו לב , זה למבחן" כדי שכל המערכות ידלקו וכל האוזניים יתרוממו, כי "זה למבחן" ולכן זה חשוב. לכולנו ברור שמידע עליו נבחנים יותר משמעותי: אנחנו נמדדים עליו מול אחרים, אנחנו נתגאה אם נצליח ונשלם ביוקר אם נפספס.

אם ילדה קטנה עברה ברחוב וכלב זאב עבר לידה והפחיד אותה (כמו שקרה השבוע לבת שלי) היא מיד יודעת את המשמעות וזוכרת אותה: כלב זאב הוא מסוכן ועלול לנבוח ולכן היא תזהר ממנו.

היא למדה בפעם אחת! הרגש היה עצמתי ולכן המידע הושרש חזק במערכת, בפעם הבאה היא תדע להיזהר מכלב זאב, כך תת המודע שלה זוכר ומקטלג את החוויה.

האם יותר קל ללמוד אותו חומר בפעם השנייה והשלישית?

מכיוון שכבר יצרנו את רוב הקשרים העצביים שנדרשים לצורך הלמידה, חזרה שניה תחזק ותשלים אותה. בפעם השלישית זהו – זה שלנו.

דרך נוספת לשפר זיכרון של חוויה היא פשוט לשבת בשקט, לעצום עיניים, להיזכר בחוויה ולשחזר אותה לפרטי פרטים. כך נחזק את הקשרים העצביים ונחייה אותם. כך החוויה תשמר לאורך יותר שנים.

"use it or lose it "

המוח שלנו עובד קשה ומקטלג את כל המידע והחוויות שאנחנו חווים. המוח מכיל מאות אלפי שעות של הקלטות מידע. כאשר המידע מחובר לרגש או כאשר הבנו אותו וכתוצאה מכך הוא מושרש היטב במערכת העצבית( והמוח ) שלנו נוכל נשמור אותו לטווח ארוך.

מידע שלא השתמשנו בו לאורך זמן רב ואינו חשוב לנו לא יקבל את אותם תשומות אנרגטיות. תת המודע שלנו חוסך באנרגיה עבור התחזוקה השוטפת.

הזיכרון שלנו עדיין שם אך הוא נדחק לפינה והרבה פחות נגיש (בדיוק כמו הארכיון שלנו במחסן – אפשר לשלוף מידע, זה פשוט ייקח זמן ארוך יותר).

מה לגבי שינון חומרים בעל-פה ושינונם?

אם שיננתם חומר למבחן ולא הבנתם אותו באמת הוא יתנדף ברגע שלא יהיה בו צורך. אם השקעתם המון זמן בלמידה וביצעתם חזרות רבות יצרתם את החיזוק הנדרש לצורך זיכרון ארוך יותר. במקרה כזה, החומר יישמר בזיכרון.

הפרעות לתהליך הזיכרון:

כאשר אתם מנסים ללמוד בכיתה וכל הזמן מסיחים את דעתכם ( SMS, לחישות, פתקים ועוד) אתם מאבדים חלק מהיכולת שלכם לקלוט את המידע. מידת ההפרעה שונה אצל כל אחד מכיוון שלכל אחד יכולת ריכוז שונה.

למוח שלנו קל יותר, בדרך כלל, להתרכז בדבר אחד(לא במקרים של הפרעת קשב וריכוז. לעתים למי שיש את המאפיינים שלה יהיה קל יותר עם ריבוי חוויות ) ולכן יש צורך בהתאמה אישית של סביבת הלימוד.

עכשיו אנחנו יודעים קצת יותר טוב איך חוויות מסוימות נשמרות טוב יותר ולמה חלק מהן הולכות ודוהות עד שהן נעלמות.

אירוע בלתי נשכח! איך נגרום לו להיעלם?

מה נעשה כאשר עברנו אירוע טראומתי והוא נחרט בזיכרון?

במקרים רבים אנו נחשפים לחוויות המותירות כאב רב כגון, חשיפה לתאונת דרכים קשה, פגיעה בנו רגשית, מנטלית או פיזית או כול חוויה שלילית שיצרה בנו משקעים.

חוויות אלו נחרטות בזיכרון לצורך חיזוק מנגנון ההגנה העצמית שלנו. תת המודע שלנו מבין : האדם הזה מסוכן ממנו צריך להיזהר, ממנו צריך לפחד, למקום הזה אני לא הולך שוב וכ"ו. קיימות דוגמאות רבות לפיתוח מנגנוני הגנה דומים ובכללותם הם חלק מיצירת פחדים שונים.

אם עברנו חוויה טובה בלתי נשכחת, מצוין!

 אם עברנו חוויה טראומטית בלתי נשכחת היא עלולה להכאיב לנו לאורך שנים.

כמה דרכים לשנות את המצב:

מחקרים חדשים בתחום הרפואה והתרופות הביאו בשנים האחרונות פתרונות תרופתיים העוזרים לחוויה הטראומטית להיות פחות עצמתית. החיסרון היחידי הוא שצריך לקחת את התרופה בסמיכות גבוהה לאירוע הטראומטי ואז בסבירות גבוהה, מבחינה סטטיסטית, החוויה תהיה הרבה  טראומטית.

פתרונות נוספים קיימים מסוג EMDR שזהו כלי שבו משתמשים פסיכולוגים לצורך שחרור הרגש מתוך החוויה.

ניתן להיעזר בכלי שחרור רגשי מסוג EFT שבו משחררים את האנרגיה הרגשית הכלואה לפי עקרונות זרימת האנרגיה של הרפואה המזרחית.

מתוך מודל הNLP התפתחו כלים רבים נוספים בהם ניתן להיעזר ולשחרר את החוויה השלילית. ניתן להפוך את האירוע הבלתי נשכח לעוד משהו נוסף שחווינו ולהוציא את העוקץ הרגשי החזק שמקבע אותו לזיכרון שלנו.

אני חייב לציין בסיפוק, שהשינוי המדווח בתפיסת החוויה לאחר תהליך העבודה מהותי . המשמעות והרגש הנלווים לחוויה הטראומטית משתנה והחוויה הופכת מבלתי נסבלת לנסבלת.

במידה ועברת אירוע שמעיק ומעיב ומשאיר אותך פצוע בכל פעם מחדש, לא הייתי משאיר את המצב כפי שהוא ומחכה שהזמן יעבור ויעשה את שלו. בכל פעם שתיזכר בחוויה היא תושרש שוב ושוב והמצב עלול ללכת ולהחמיר עם השנים וליצור נזקים מצטברים.

במקרים אלו רצוי לגשת ולקבל יעוץ מקצועי שיכול להפוך את האירוע הבלתי נשכח –  לאחד שנשכח.

לאחר שהתעמקת בהבנת האופן פועל המוח שלך במקרים כאלה, אודה לך על מחשבה קצרה. אולי יש לך מכר או מכרה שסוחבים מטען רגשי עודף, כזה שהסרתו תשחרר אותם מהכאב ויהיה להם קל יותר.

 כשתשתפו את המידע הזה, אולי תראו להם את האור בקצה המנהרה

רוצה לקבל עדכון כאשר יוצא מאמר חדש?


אודות אייל רחוביצקי

שלום, שמי אייל רחוביצקי, אני מרצה ומאמן בתחומי מכירות, תקשורת עסקית, תהליכי השפעה ושכנוע והתפתחות אישית ומוסמך כ: NLP Trainer & Master Practitioner במשך שנים רבות עסקתי במכירות, יועץ וניהול במגון משרות. אם מעניין אותך לדעת כיצד לקרוא אנשים בצורה עמוקה, ליצור תקשורת פתוחה וחיובית במהירות ולדעת להעביר מסרים ברורים כך שיבינו בדיוק את המסר. תתקשר יש לנו על מה לדבר 054-7405313

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *