שלושה מיתוסים על פחד קהל ששווה לנפץ עכשיו


יש הרבה מיתוסים הקשורים לנושא אבל אני רוצה לגעת בשלושה עיקריים:

 1. אנשים שמופיעים על במות לא חווים פחד קהלמול קבוצה
 2. שאני יכול להתקדם ולהצליח גם כאשר יש לי פחד קהל
 3. שתהליך הטיפול בפחד קהל ארוך מייגע ויקר

למה אני כותב לכם על פחד קהל?

אני רוצה להתחיל ולהגיד שפחד קהל הוא אחד התהליכים הטבעיים ביותר בעולם, הוא קורה לכל אחד ואני מכיר מאות אנשים שחווים אותו או חוו אותו פעמים רבות.

פחד הקהל הוא גם אחת הסיבות העיקריות שאנשים לא מתקדמים במקום העבודה, לא יוזמים דברים  ולא עומדים על שלהם.

כאשר אני מדבר עם לקוחות על נושא פחד הקהל הוא חוזר שוב ושוב ובכל פעם אני מגלה מחדש כמה הזדמנויות הוחמצו פשוט כי לא רצו להציג את הרעיון מול קבוצה, לא רצו להתעמת עם העמיתים בישיבה, לא רצו לעמוד מול לקוחות ולהעביר את המסר.

פחד קהל הוא אחד הפחדים שעולים לנו הכי הרבה כסף כי הוא עוצר אותנו בדרך להעביר את הרעיונות שלנו לאנשים אחרים. מה שקורה בדרך כלל הוא או שמישהו אחר אומר את הרעיון שלנו ( מה לעשות אנחנו לא היחידים עם ראש ) או שמתקבל רעיון פחות טוב ואז כולם מפסידים.

מה שבטוח הוא שלא אתם תקבלו את הקרדיט , לא את הכסף על המכירה, לא את הקידום בעבודה.

כמו שאמרתי אחד הפחדים שעולים לנו הכי הרבה כסף.

כמה עובדות ממחקרים:

 1. פחד קהל הוא הפחד הנפוץ ביותר בעולם. כן אפילו יותר מפחד מוות. האבסורד הגדול הוא שזה אומר שיש אנשים שיעדיפו למות לפני שיעמדו מול קהל.
 2. התהליך הגופני שחווה אדם שחש פחד קהל נבדק מחקרית רבות והוא בדיוק אותו תהליך קדמון שהאדם הקדמון חווה כאשר הוא היה בסכנה גדולה והיה חייב להחליט בשבריר שניה אם נלחם על חייו או בורח.
 3. התהליך הגופני נקרא fight or flight response  או תגובת ברח או הילחם. תהליך זה קיים ומופעל אצל כל אדם שחש סכנה. הוא טבעי לחלוטין ויש לו מטרה מאוד ברורה: להגן עלינו מסכנה.
 4. שחקנים וזמרים, פוליטיקאים ומנהלים רבים חיים ומצליחים מאוד עם פחד קהל: אדל, ברברה סטרייסנד ורבים וטובים חווים את הפחד ואחריו נותנים הופעות מדהימות.

 

כמה אמיתות על המוח שלנו ועל הצורה בה מעבד מידע:

 1. המוח שלנו מעבד מידע במהירות מדהימה, הוא מקבל החלטות בשבריר שניה ועושה מאות אלפי חישובים בו זמנית.
 2. המוח שלנו אוהב קיצורי דרך, לסדר דברים בקבוצות, להכניס תהליכי עבודה לסדר ולהפוך אותם להרגל ולהתרגל לייצר תגובה אחידה לגירוי דומה.
 3. את רוב הרגלי החשיבה שלנו אנחנו מפתחים בילדות שלנו ולכן לא פלא שזה רק טבעי שאנשים בוגרים ממשיכים באותם הרגלים מיותרים כמו פחד מחרקים, חתולים או עמידה מול קהל.
 4. המוח שלנו מסוגל ללמוד בפעם אחת, אחר כך זה רק תרגול. כמו שאדם לומד מחוויה אחת עוצמתית מה נכון או לא ( תחשבו על איך נזהרתם אחרי שנחתכתם מסכין או לאחר שקיבלתם כוויה ישירות מאש לוהטת ).
 5. המוח שלנו מסוגל לשנות את החוויה שעבר דרך מניפולציה מדויקת, טיפולית או תרופתית ( דוגמאות טיפוליות : EMDR, EFT, טיפול NLP, טיפול CBT  ויש רבים שלא ציינתי ) היום כבר מקובל לתת לנפגעי טראומה תרופות שמקטינות את היכולת של המוח לצרוב את הזיכרון ולכן תסמיני הטראומה נחלשים מהותית.

ועכשיו למיתוסים:

1.אנשים שמופיעים על הבמות לא חווים פחד קהל

האמת היא שכל כך הרבה אנשים חווים פחד קהל וממשיכים הלאה, מתגברים. מבינים שהוא חלק מהחוויה עולים ומנצחים. במקרה כזה כל מה שצריך לעשות הוא רק לעזור להם להקטין את התחושה השלילית ולהשאיר אותם עם ההתרגשות . וכן זה אפשרי.

2. שאני יכול להתקדם ולהצליח גם כאשר יש לי פחד קהל

אתם יכולים להתקדם עם פחד קהל. אני אומר את זה ועומד מאחורי זה. השאלה היא מתי יבוא המעצור, והוא יבוא, כאשר הוא יבוא מה תגלו שהפסדתם. לא עדיף להרוג את המפלצת שהיא קטנה? יש אנשים שיעדיפו לדחות את ההתמודדות עד לרגע שאין להם ברירה ואז כאשר יעברו טיפול מהיר וקצר יבינו מה החמיצו כל החיים.

אתם חיים רק פעם אחת והדבר הכי יקר שיש לכם בחיים זה הזמן שלכם אז לא חבל על ה…

3. שתהליך הטיפול בפחד קהל ארוך מייגע ויקר

תהליך של אימון ממוקד תוצאה שבו נעבוד על נושא פחד הקהל אורך בין 2-5 פגישות, זה לא הרבה, זה לא עולה הרבה כסף וכשצריך למהר ניתן לקיים אותו ביום אחד.

הוא יעלה לכם הרבה פחות מכל מה שתפסידו בגלל מה שאתם דוחים. תחשבו עליו בתור חלק מהוצאות האירוע, האירוח, ההפקה, הכיבוד.

אני מזמין אותך לשים לרגע אחד בצד את כל ההתלבטויות והדחיות ולהבין שאם אפשר לנצל את הזמן שלך על הכוכב שלנו ולעשות עוד כמה דברים טובים שיקדמו אותך אין זמן יותר טוב לעשות זאת מאשר עכשיו .

הטלפון שלי הוא 054-7405313.

צלצל או השאירו פרטים למטה . זה שווה לך הרבה יותר מכסף זה ישנה לך את החיים.

להתקשר אליך? זה המקום להשאיר פרטים.