הטלפון מפריע לשיחה. איך זה עוזר לך לשכנע? 2


שלום לכולם,

בשבוע שעבר הבנת איך להבדיל בין חיוך בריא ובין חיוך מזלזל והיום נלמד על משמעות ההפרעות בשיחה. איך למנוע ואיך לנצל לטובתינו.

התחלת את הפגישה אחרי שחיכית בסבלנות. התחלת לדבר ונוצרה כימיה בסיסית. רצית לספר על רעיון מדהים שהיה לך ושיכול להקפיץ את החברה ו.. הטלפון מצלצל, יוסי חייב לענות. הסתיימה השיחה הקצרה וניסית להמשיך ו… קופץ SMS חשוב. עוד הפרעה. ניסית להתחיל שוב ודווקא הטלפון שלך מצלצל, כיבית אותו וסיננת התנצלות. החלטת לנסות שוב אבל אז יוסי כבר ממהר, הוא יושב אתך רבע שעה ולא קרה כולם.

הבנת שלא ניתן יותר להמשיך ותיאמתם מועד חדש.

אחרי שבוע הופתעת לשמוע שיוסי אימץ את התכנית שלך, הוא הבין משהו מהדברים בלי לקשר אותם אליך ובלילה עלה לו רעיון מדהים שמקפיץ את החברה. תחושת ההחמצה מציפה אותך וההבנה שאין מה לעשות.

 לך זה אולי לא קרה אבל בטח יצא לך להתחיל ולהפסיק, להתחיל ולהפסיק, בשלב מסוים פשוט נמאס. אני יודע שכשמישהו מדבר איתי ומתחיל לענות לכל מני דברים זה פשוט מתסכל. היום אציע כמה רעיונות איך לנטרל הפרעות ומתי להשתמש בהן בכוונה.

מה קורה למוח שלנו בזמן ההפרעות?

 למוח שלנו זיכרון לטווח ארוך. אנחנו זוכרים מה היה הצבע של החולצה שלבשנו לחתונה לפני 20 שנה וזוכרים את הדרשה שלנו מגיל 13 בעל פה גם כשאנחנו רוצים להרשים את הנכד שלנו.

למוח שלנו יש זיכרון לטווח קצר שמכיל מקום למספר מוגבל של רכיבי מידע ( בין 5-9 ), זהו זיכרון העבודה שלנו. שם נמצא המידע שנקלט ואנו מעבדים אותו או משתמשים בו באותו הרגע. חלק מהמידע בשלב שני יכנס למאגר הזיכרון ארוך הטווח וחלק יעלם.

היתרון של הזיכרון קצר הטווח שהוא זמין מיד, החיסרון הוא שכמו במחשב אם יש נפילת חשמל בדיוק לפני ששמרנו את המסמך לפעמים הוא נשמר ובמקרים רבים לא.

 שמירת רגשות לאורך זמן.

 אחת התופעות המעניינות הן שלרגש יש זמן תפוגה. אנחנו מרגישים טוב ואז שוכחים.

התעצבנתם ואז זה עובר.

רגש יכול להיות שם לאורך זמן כאשר אנחנו מריצים את אותה מחשבה שוב ושוב. בדרך כלל זה מתיש ובנוסף זה יכול או להעצים את הרגש או לשחוק אותו.

לדוגמא: הגעת לעבודה באיחור של כמה דקות, המנהל בדיוק היה שם והעיר לך. מכאן יש שני תסריטים אפשריים הראשון הוא שתקבל את זה ותניח לנושא ואז זה נשכח.

התסריט השני הוא שתתחיל לנתח. למה הוא אמר ומה אמר ואיך ומה זה אומר… בקיצור חפירה עצמית שיכולה בעיקר להזיק לך.

אם מישהו הפריע לך בדיוק שם לפני שהתחלת לחפור המידע נעלם. מכיוון שהזיכרון הזמין שלך מוגבל אתה מפנה מקום למה שקורה עכשיו ובדרך כלל לא חוזר אחורה.

ההפרעה יכולה להיות שיחה, הודעה או כל דבר שונה והעיקר משהו שמשנה את מצב הרוח שלך. מכיוון שאנחנו לא יכולים להרגיש שני רגשות מנוגדים בו זמנית הרגש השלילי פינה מקום עבור הרגש החדש והסכנה עברה.

  איך ננטרל מראש הפרעות

 עכשיו שאנחנו מבינים למה כל כך חשוב לשמור על הרצף של הרעיון איך נדאג לכך?

אחד הדברים היפים שאנחנו יכולים לעשות הוא לבנות מסגרת מקדימה מתאימה כדי שלא יהיו הפרעות.

  1. נתאם את הפגישה מראש ולא בהינף יד.
  2. נבנה את חשיבות הפגישה: רעיון חדש שאני רוצה לספר לך שיכול לקדם את החברה.
  3. נהיה מוכנים ונציג את הרעיון ובאופן ממוקד.
  4. נפתח את השיחה נכון ונבנה את מסגרת הזמן וחשיבות השיחה: יוסי מה שלומך? אני ביקשתי את הפגישה בינינו מכיוון שיש לי משהו חשוב מאוד לחלוק אתך. אני יודע שהזמן שלך חשוב ולכן אני מבקש להציג את הרעיון בפניך בקצרה. תוכל לבקש מהמזכירה שלך שלא להעביר שיחות בחמש הדקות הקרובות.
  5. נכין את עצמנו ונמנע הפרעות מהצד שלנו, נסגור סלולאריים.

 

אם יוסי מעריך את הזמן שלו, הוא יסכים להעניק לך חמש דקות. הרבה יותר פשוט לפנות פרק זמן מוגדר מראש. אם הוא לא מוכן לפנות את הזמן בשבילך כנראה שמשהו בהצגת הערך של השיחה לא עלה הצליח. אם נראה שהרעיון מספיק חשוב ואנחנו לא מוכנים להסתפק בפחות משיחה ללא הפרעות נבנה את הערך ונוכל לתאם אותה למועד יותר נכון. חשוב שיבינו  שהרעיון שלך חשוב מדי בכדי שיפריעו לכם באמצע.

 מתי ננצל את ההפרעות לטובתנו

 אקח דוגמה מהחיים כדי שנדע מתי משתמשים בהפרעות כדי לנטרל אותנו.

התקשרת למוקד שירות כדי להתלונן: מתחילה השיחה… עוברת לתקליט… תכניס טלפון… תקליט… תלחץ 1 אח"כ 7 או 9 לחזרה… תקליט..  נציג  : מה שלומך אדוני, איך אפשר לעזור לך…. הבנתי , תחכה בבקשה אני בודק …. כן אדוני זה חשוב ולכן אני בודק עם המנהל… 5 דקות מנגינה.. תודה על הסבלנות סליחה על ההמתנה אתה צודק אדוני, נשלח לך מכתב בדואר….

זה מתיש. כל כך הרבה הסחות דעת יקשו לשמור על הריכוז. בשלב זה נסכים לסגור עניין ולוותר על רוב מה שמגיע לנו רק כדי לא לדבר איתם שוב.

 אם במהלך שיחה ראית שהמומנטום הופך לשלילי  ניתן ליצור הסחת דעת. לאחר מכן כאשר חזרת בדיון לנקודה לפני שינוי המומנטום, הכול שוב פתוח. נמחק.

אפילו אם אתם מנסים להציע משהו או למכור מוצר ואתם "חוזרים בזמן" אחרי הסחת הדעת, ברוב המקרים לא ישימו לב מה עשיתם וכך קניתם לעצמכם הזדמנות שניה.

הסחת דעת יכולה להיות כל דבר :

  • הי מה זו הציפור הזו ?
  • התמונה הזו ממש יפה, אלו הילדים שלך? איך זה יכול להיות את נראית כל כך צעירה.
  • יש לי הצעה שלא תוכל לוותר עליה ( שינוי כיוון )
  • רוצה עוד קפה
  • שמעת את האזעקה בחוץ? איפה אתה חונה?

 כל דבר שמוציא את המחשבה מהכיוון התקוע יכול לעשות את העבודה.

אחרי הסחת הדעת לקחת יוזמה והזכרת בדיוק איפה הייתם ומה בדיוק השלבים הבאים בתהליך… כאן מתבצע לקיחת הובלה בצורה בולטת. מכיוון שהמוח של האדם השני נמצא במקום של בלבול כל מה יוצג נשמע הגיוני.

נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה קניתם משהו שלא ממש התכוונתם לקנות.

יכול להיות שעזרו לכם לקבל החלטה?

 

לקראת סיום מילת אזהרה, תשמשו במידע הזה בצורה הוגנת ולא כדי לנצל לרעה אנשים אחרים.

לסיום אני רוצה לבקש מכם לחשוב עם מי אתם רוצים לחלוק את המידע כדי שגם הוא יצליח לנטרל הפרעות וישתמש בהן בצורה נבונה.

 

רוצה לקבל עדכון כאשר יוצא מאמר חדש?


אודות אייל רחוביצקי

שלום, שמי אייל רחוביצקי, אני מרצה ומאמן בתחומי מכירות, תקשורת עסקית, תהליכי השפעה ושכנוע והתפתחות אישית ומוסמך כ: NLP Trainer & Master Practitioner במשך שנים רבות עסקתי במכירות, יועץ וניהול במגון משרות. אם מעניין אותך לדעת כיצד לקרוא אנשים בצורה עמוקה, ליצור תקשורת פתוחה וחיובית במהירות ולדעת להעביר מסרים ברורים כך שיבינו בדיוק את המסר. תתקשר יש לנו על מה לדבר 054-7405313

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 מחשבות על “הטלפון מפריע לשיחה. איך זה עוזר לך לשכנע?