למה ? ואיך ?


שלום כולם ,

בפעם האחרונה סיפרתי לכם על משהו קליל ומקפיץ והפעם אני עובר לנקודה חשובה למחשבה רק עבור מי שרוצה להתקדם בעבודה ובחיים שלו.

כל שבוע זה היה אותו הדבר, נכנס לחדר, יושב ליד הכיסא ומיד מדליק את המחשב. הוא לא היה בטוח אם יש לו זמן לשתייה ולכן חיכה עם הקפה, וחיכה, זה באמת לא לקח יותר מדי זמן, ה"בוס" הגיע והתחיל עם שטף ההוראות שלו, הן נשמעו כמו הפקודות שקיבל בצבא מאנשים צעירים בתפקידים זוטרים. ארוכות, מעורפלות ובסיומן ידע שלא משנה כמה זמן ישקיע, עדיין ימצאו בדל סיגריה מאחורי ענף, זה מה שתמיד קרה.

אז הוא כרגיל לא אמר כלום, חוץ מ… "כן , בסדר גמור", "כן, מאה אחוז".

הוא ישב במשרד והתחיל עם המשימות, ה"בוס" היה צעיר ממנו, רק שנתיים בחברה והוא עוד זוכר את הימים שנכנס לתפקיד. למעשה אני הכנסתי אותו לתפקיד, נזכר, הראיתי לו את כל הדברים שצריך לעשות, הסברתי לו איך לדבר עם האנשים והראיתי לו איך להצליח.

זה היה טבעי. הייתי המנהל שלו ורציתי שיצליח. אז מה בעצם קרה ? חשב לעצמו. הוא נזכר באירוע אחד קצת שונה, שניהם ישבו על המרפסת, אחרי הימים הראשונים של הכניסה לחברה והבחור הצעיר התחיל לשאול שאלות.

למה עושים את זה כך ואיך אפשר לעשות את זה טוב יותר?

"למה לא שיניתם נוהל הרכש בחמש השנים האחרונות?" ו"איפה אפשר לחסוך כסף?"

המשיך לשאול כל מני שאלות. נאי זוכר שאמרנו לו : "למה אתה שואל כל כך הרבה שאלות?  אתה צעיר ועוד לא מבין מה קורה מסביב. אתה לא מבין שאם תתחיל לשנות את הדברים זה יצור המון עבודה". בינינו, לעובדים שלי במשרד היה די נוח. אז הוא סיפר לי על תכנית טלוויזיה שראה לפני כמה שנים, הוא ראה תכנית שבה סופר על איש עסקים מצליח. בתכנית סופר על הדרך הארוכה שלו מעוני לפריצה מטאורית (הרי תמיד מראים לנו את הסיפורים החריגים).

משהו תפס אותו בתוכנית, הוא לא ידע מה אבל צפה עד הסוף, בתכנית היה משפט אחד שתפס אותו: " העתיד וההצלחה שלך תלויים באיכות השאלות שלך, אם תמשיך לשאול רק למה, למה ולמה, תישאר באותה נקודה. אם תתחיל לשאול איך אפשר לעשות את זה טוב יותר?  תמצא דרכים לעשות את זה טוב יותר. "

"המשפט הזה תפס אותי"  אמר הבחור הצעיר, " מאז אני שואל שאלות. מאז אני גם מקבל תשובות".

לא בדיוק הבנתי אותו אז. היום כשאני חושב על זה, הוא לא עשה הרבה. לא עבד קשה. לא הספיק ללכלך את הידיים. מתוך השאלות ששאל אותי הוא הוציא מסמך שמציע כמה שינויים בנהלים ובצורת העבודה. בסוף המסמך היה מספר אחד משמעותי. השינויים אמורים לחסוך לפחות חצי מיליון שקל בשנה.

המנהל שלי היה מרוצה כל כך שהזיז אותי הצידה. לא מיד, אבל תוך שלושה חודשים  העובד הצעיר היה בתפקיד זהה לשלי. בנוסף קיצצו לי במספר העובדים ובסמכויות כי ה"בוס " החדש היה אחראי על השינויים שהציע, הרי מי חוץ ממנו ידע מה צריך לעשות?

הזמן עובר ועוד מעט צריך לפתוח את הדלת. זה זמן קבלת הקהל ואני עוד לא הספקתי להכין כוס קפה, למה זה תמיד קורה לי ?

שאל את עצמו ונאנח.

מעניין לדעת אילו שאלות טובות אתם שואלים את עצמכם? כיתבו אותן פה למטה.

 

רוצה לקבל עדכון כאשר יוצא מאמר חדש?


אודות אייל רחוביצקי

שלום, שמי אייל רחוביצקי, אני מרצה ומאמן בתחומי מכירות, תקשורת עסקית, תהליכי השפעה ושכנוע והתפתחות אישית ומוסמך כ: NLP Trainer & Master Practitioner במשך שנים רבות עסקתי במכירות, יועץ וניהול במגון משרות. אם מעניין אותך לדעת כיצד לקרוא אנשים בצורה עמוקה, ליצור תקשורת פתוחה וחיובית במהירות ולדעת להעביר מסרים ברורים כך שיבינו בדיוק את המסר. תתקשר יש לנו על מה לדבר 054-7405313

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *