חשוב לך ליצור רושם בפגישה ראשונה ? 13 טריקים פסיכולוגיים שיעזרו לך להצליח


שלום,

בפעם האחרונה למדנו לחזק את הביטחון העצמי והכריזמה שלנו,  בזמן שאנחנו נוסעים ברכבת, והיום נתמקד בפגישות ראשונות. פגישה ראשונה היא תמיד התחלה. לעיתים היא גם הסוף. כאשר אנחנו רוצים ליצור רושם נכון והמשכיות של הקשר, חשוב ליצור את הרושם הנכון בפגישה הזו. לכן ריכזתי כמה טריקים קלים ליישום שבהם נשתמש ליצירת פגישה ראשונה מוצלחת.

הכנה לפגישה

לפני הפגישה

1. הכנה של חומר הרקע לפגישה בעזרת חבר שישאל אותך שאלות

כשאנחנו לומדים משהו חדש ומורכב אנחנו יכולים להיעזר בחבר שישאל אותנו שאלות. כך נבין ונקלוט את החומר טוב יותר.

הלמידה שלנו טובה יותר לאחר חזרות. בנוסף כאשר אנחנו לומדים ויודעים שישאלו אותנו שאלות על החומר, נוצרת באופן טבעי מוטיבציה גבוהה ללמידה.

מכיוון שחשוב לנו להימנע ממבוכה הדריכות שלנו תגדל ולכן נצליח לזכור יותר בקלות.

2. רגשות טובים הם מדבקים

לפני שנפגוש מישהו חדש נכניס את עצמנו להרגשה טובה, נמרצות וחיוניות.

האדם שתפגוש ישמח לפגוש מולו אדם נמרץ, חיוני וחיובי. זו תהיה התפיסה שלו לגבינו כל עוד נשמר אותה.

בנוסף בגלל שיהיה לו יותר קל להרגיש טוב ברגע שהוא בסביבה שלנו, גם התחושה הכללית שלו לגבי הרעיונות שנציע תהיה טובה יותר ותושפע מהאווירה הכללית הטובה.

כדי להכניס את עצמנו לתחושות טובות רגיעה או ביטחון רצוי לשחזר מקרים בעבר בהם חווינו את התחושה וכך להעלות אותה.

3. לדאוג שהיד שלנו חמה לפני הפגישה

מחקרים מראים שלחיצת יד חמה תקרין תחושה כללית טובה לגביך. לחיצת יד קרה אינה נעימה ותקרין רגש שלילי.

מידת חום היד משפיע כמו מספר רב של יישומים המבוססים על עקרון הראשוניות ( PRIMING  ). גם כאן הרגש המדבק יצור את החיבור אל הרגשות החמים.

לצורך העניין רצוי להתלבש מספיק חם כדי שהידיים שלך יהיו חמות, או לשמור את היד בכיס בסמוך ללחיצת היד. בחורף ניתן פשוט להיעזר בכפפה.

בתחילת הפגישה

4. קשר עין חיובי ונעים

אם נסתכל לאדם שרק פגשנו בעיניים ונשנן את השם שלהם נרוויח פעמיים.

המבט הרך והנעים  יעזור לנו ליצור תחושה נעימה של מוכרות אצל האדם שמולנו.

במקביל נוכל לקשר בקלות את האדם שמולנו לשמו.

כל אחד שמח לדעת שהוא חשוב ואם זכרת את השם שלו תקבל נקודות זכות.

הבונוס הנוסף הוא תפיסה ראשונית של המבנה הפיזי של הפנים של האדם מולנו ולכן יהיה לנו קל יותר בהמשך לבחון שינויים בשפת הגוף שלו ובתווי הפנים.

5. שימוש בשם במדויק בצורה בה מבטא אותו

אחרי שלמדנו את השם של האנשים בסעיף הקודם נחזור  עליו כשנפנה אליהם.

פניה שמית מדויקת מקנה תחושה טובה ומחזקת את תחושת המוכרות. הפנייה חייבת להיות מדויקת. לא נכון לקרוא ליוסי יוסף, לשמוליק שמואל וכן הלאה. לאנשים יש סיבה בגללה הם אומרים את שמם בצורה בה אומרים אותו. שימוש לא מדויק בשם עשוי להיתפס כחוסר תשומת לב ולעיתים כזלזול.

שימוש מדויק יגביר אות הכימיה והכריזמה.

6. לתת לאדם השני להיות צודק ( לפחות בהתחלה )

כאשר אנשים אומרים את דעתם, ואנו נגיד להם שהם טועים, הם מתחפרים בעמדתם. במקרה כזה יהיה מורכב יותר להניע אותם למקום אחר. אם נסכים באופן כללי לחשיבה שלהם לפחות בהתחלה נוכל להניע אותם יותר בקלות בהמשך. 

כאשר המסר החדש שלנו מבוסס על הצטרפות לקו החשיבה שלהם ( קודם עקיבה רעיונית לאחר מכן הובלה רעיונית ) יהיה להם יותר קל לעכל אותו פשוט כי התחלנו את המסר מצורת החשיבה שלהם.

באמצע הפגישה

7. לספק כיוון ברור ומטרה

אם נסתכל בצורה ברורה אל הכיוון אליו אנחנו הולכים, אנשים אחרים בלי לשים לב יקלטו את כיוון התנועה שלנו וכך לא יתקלו בנו.

על אותו משקל אם ניתן לאנשים קו חשיבה ברור, יהיה להם יותר קל להצטרף אלינו מכיוון שברור להם בדיוק לאן אנחנו והם הולכים.

לצורך כך נחשוב ונתכנן כמה שלבים קדימה כדי שנוכל להציג את התמונה הגדולה. נציג את הקו הברור והמטרה ואנשים שמעוניינים ירגישו בנוח להצטרף.

8. כאשר מבקשים דברים נתחיל בקטן

אם נבקש מאנשים לעשות דברים קטנים עבורנו הם ירגישו בנוח לעשות בשבילנו דברים גדולים יותר בהמשך. ההשקעה של האחר בך מעלה את הערך שלך בגלל שזה הערך שהוא השקיע.

אנשים שיתרגלו לעשות בשבילך מרגישים בנוח להמשיך לעשות כך בגלל עקרון ההמשכיות . הם רגילים ולכן יהיה להם קל יותר להמשיך את ההרגל מאשר להתנגד לו. לאורך זמן ככל שעשו יותר עבורך כך יהיה לך קל יותר להשיג את הדבר הבא.

9. לספק הסבר מדוע אנחנו מבקשים דבר מה

כאשר אנשים מקבלים סיבה מדוע נכון לעשות משהו יותר קל להם להסכים. לעיתים רבות אפילו מספיק שיינתן הסבר ואפילו אם הסבר אינו הגיוני.

המבנה השפתי של הבקשה ומתן ההצדקה נתפש כנכון והגיוני אפילו במקרים שאינו הגיוני. לכן במקום לבקש ממישהו לעשות משהו ולקבל דחיה, נוכל להסביר לו למה זה חשוב. אפילו טוב יותר אם נסביר לו מה הוא מרוויח מזה.

כאשר לאדם קל להצדיק מול עצמו למה הוא צריך עשות מה שביקשנו הוא ייענה במקרים רבים יותר. אם הצלחנו להגדיר את הערך שהוא מקבל מהעשייה, נשיג את מבוקשינו אפילו יותר בקלות.

10. שאלנו שאלה וקיבלנו תשובה חלקית ? נשתוק.

אם שאלנו שאלה וקיבלנו תשובה חלקית, נשמור על שקט ונחייך. ברוב המקרים לאחר כמה שניות נקבל את המשך התשובה.

אנשים מרגישים לא בנוח כאשר יש שתיקה. אם נשתמש בעובדה זו בצורה נכונה לא יהיה צורך לשאול וללחוץ. פשוט נחכה כמה שניות ונקבל את התשובות.

אם לא יצא לכם עד היום להתנסות בשתיקה אני ממליץ לנסות. היא אחד מהדברים העדינים ביותר שיוצרים לחץ שמאוד קשה להתנגד אליו.  תתנסו ותיהנו.

לקראת סיום הפגישה

11. התחושה שנשארת בסיום חשובה יותר מהמסר

אנשים בסיום הפגישה לא יזכרו בדיוק מה אמרנו או איך אמרנו אותו. הם כן יזכרו בדיוק איך גרמנו להם להרגיש. לכן הרבה יותר חשוב ליצור את התחושות והרושם הנכון ולא תמיד להיות צודק.

הכוח של שיתוף פעולה, של יצירת הבנה משותפת, חזק יותר מהוכחת האמת. אנשים יעדיפו להיות בקשר עם מי שנעים להיות אתו בקשר, ולא אם אדם קשה, שתמיד צודק.

12. נעזור לאנשים לבחור והם יודו לנו

כשנרצה  שמישהו יקבל החלטה תמיד ניתן לו את האפשרות להרגיש שהבחירה בידיים שלו. אנשים לא אוהבים שמחליטים בשבילם. הם מאוד אוהבים שקל וברור להם מה לבחור ולהחליט. התפקיד שלנו הוא לעשות להם את החיים קלים יותר.

  • נגדיר להם אפשרויות ברורות לבחירה.
  • נבנה שונות פשוטה בין האפשרויות כדי שיהיה קל להבין מה עדיף.
  • נגביל מאוד את מגוון האפשרויות. קל לבחור מתוך שתיים או שלוש אפשרויות. קרוב לבלתי אפשרי לבחור בין חמש אפשרויות דומות.

13. נשאיר טעם של עוד

כאשר ילדים נפגשים תמיד רצוי לסיים את המשחק בשלב שהם עדיין רוצים להמשיך אותו.  זה השלב בו יש עניין והם רוצים להמשיך לשחק יחד. בצורה כזו אנחנו יוצרים את הציפיה לפעם הבאה.

בפגישה הראשונה שלך עם אדם חדש, לקוח, מכר או כל אדם מעניין כדאי לוודא שנוצר גירוי ועניין. במידה ולא יצרת גירוי מבחינה עסקית הלקוח לא ירצה להיפגש אתך שוב, הדייט לא ירצה לצאת אתך שוב, והאדם שפגשת לא תמיד ירצה להיפגש אתך שוב.

איך נעשה את זה?

כאשר אנחנו חושבים על מה שהאדם השני רוצה או צריך מאתנו ואנחנו רוצים להיפגש אתו פעם נוספת רצוי להשאיר דברים פתוחים שנמשיך מהם בפעם הבאה.

נדאג גם שאלו דברים שהצד השני רוצה ויקדמו אותו. האדם שפגשנו צריך סיבה לפגוש אותנו שוב. ולכן לקראת סיום הפגישה רצוי להסביר את תקציר הפרק הבא.  בדיוק כמו שמראים לנו בסדרות הטלוויזיה האהובות עלינו. כך נעבור שבוע של ציפייה לפגישה הבאה.

אז אם יש לכם נושא שמעניין אתכם ואתם רוצים שאני אכתוב עליו בשבוע הבא, כתבו למטה בהערות ואני אתכנן עבורכם את הפרק הבא בסדרה.


אודות אייל רחוביצקי

שלום, שמי אייל רחוביצקי, אני מרצה ומאמן בתחומי מכירות, תקשורת עסקית, תהליכי השפעה ושכנוע והתפתחות אישית ומוסמך כ: NLP Trainer & Master Practitioner במשך שנים רבות עסקתי במכירות, יועץ וניהול במגון משרות. אם מעניין אותך לדעת כיצד לקרוא אנשים בצורה עמוקה, ליצור תקשורת פתוחה וחיובית במהירות ולדעת להעביר מסרים ברורים כך שיבינו בדיוק את המסר. תתקשר יש לנו על מה לדבר 054-7405313

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *